Életek... Egy medvebunda 2 medve életébe kerül. Egy leopárdbunda 6 leopárd életébe kerül. Egy fókabunda 8 fóka életébe kerül. Egy farkasbunda 12 farkas életébe kerül. Egy kutyabunda 10-15 kutya életébe kerül. Egy ocelotbunda 15 ocelot életébe kerül. Egy rókabunda 18 róka életébe kerül. Egy vidrabunda 20 vidra életébe kerül. Egy macskabunda 24 macska életébe kerül. Egy nutriabunda 30 nutria életébe kerül. Egy perzsabunda 36 újszülött bárány életébe kerül. Egy oposszumbunda 40 opusszum életébe kerül. Egy nercbunda 50-60 nyérc életébe kerül. Egy cobolybunda 80 coboly életébe kerül. Egy csincsillabunda 150 csincsilla életébe kerül. Egy mókusbunda 400 mókus életébe kerül. Hát megéri????
A szőrmeipar a jelenlegi adatok szerint 100 millió állat halálát okozza évente. Ezek a bizonyítható adatok. Az illegális szőrmekereskedelem adatai valószínűleg ezt a számot is jóval felülmúlják.
Mi vesz rá minket? Mi késztet még mindig bennünket arra, hogy mások bőrét, szőrméjét hordjuk magunkon? A mi éghajlatunkon nem vagyunk rászorulva a bundára. A vadászó eszkimó esetében talán indokolt, de a mi esetünkben ez csak luxuscikk, amivel egyesek a gazdagságukat akarják fitogtatni, de végül lelki szegénységüket reklámozzák. A szőrmegyártás szükségtelen állatkínzás és mészárlás. Semmilyen formában ne támogasd! Ha bundára vágysz, vegyél műszőrmét! Ha a cipőd is műbőr, az még jobb!
Szőrmefarm Tudod, hogy néz ki egy szőrmefarm? Itt tenyésztik azokat az állatokat, akiket később kivégeznek, hogy szőrükből bunda legyen. Húsukat gyakran szemétre dobják, hiszen nincs rá szükség. A szőrmefarmok leginkább a náci koncentrációs táborokra emlékeztetnek.
Azok az állatok, melyek a természetben sok-sok négyzetkilométernyi területet birtokolnak itt olyan szűk ketrecekben élik le életüket, ahol nemhogy szaladgálni, de megfordulni sincs helyük. Az ilyen körülmények között felnevelt állatok lábai szinte minden esetben eldeformálódnak, míg a vadon élő és befogott, majd ketrecbe zárt állatok pár nap alatt teljesen megőrülhetnek.
A szőrmefarmokon tartott állatok viselkedési zavarokat mutatnak, sokszor megbolondulnak, megbetegszenek és van, hogy megcsonkítják magukat. Sokszor széttépik gyengébb társaikat is. A csapdával befogott állatok szőrméje gyakran sérül; belőlük átlagosan háromszor annyi kell egy bundához, mint farmon tartott társaikból.
A kivégzés Az állatokat, amikor már elég nagyok, és bundájuk a legértékesebb, "kíméletesen" kivégzik: vagy áramot vezetnek a végbelükbe, vagy gázkamrába zárják őket. A legolcsóbb megoldás, ha egy nagy dobozba zsúfolják össze őket, majd egy kamion kipufogócsövére kötik a ládát és addig járatják a motort, amíg az utolsó állat is el nem pusztul.
A rettegő kis rókákat nyakukra rakott fémhurokkal rángatják ki a ketrecből; az egyik pólust a végbelébe, másikat a szájába dugják. A tenyésztők állítják, hogy ez kíméletes halálnem.
A nercek bundája akkor nem sérül, ha megfojtják őket. A csincsilláknak kitekerik a nyakát. Néha csak másodszorra, harmadszorra sikerül... A csincsillákat is meg lehet ölni árammal; ilyenkor nemiszervükbe vezetik az elektromosságot, ami hosszú, borzalmas haláltusához vezet.
Tudod, hogy készül a perzsabunda? A kisbárányt az anya méhéből szedik ki, mert a szüléskor a szőre kiegyenesedne. Az anya méhét ezért felvágják és kirángatják belőle, majd megnyúzzák a kis újszülöttet. Így az anya és a kisbárány is elpusztul.
Van, hogy az állatokat vízbefojtják, de az állatvédő szervezetek által gyűjtött videókon olyan jelenetek is láthatók, amikor az állatok még élnek, amikor bőrüket lenyúzzák.
A világon mindenhol tiltakoznak a szőrmeviselés kegyetlen hagyományai ellen. Magánemberek, állatvédő szervezetek és hírességek szállnak harcba nap mint nap a véres divat ellen. Vannak szervezetek, melyek begyűjtik a bundákat, szórófestékkel megjelölik, hogy ne lehessen továbbértékesíteni őket, majd odaadják a hajléktalanoknak.
A McCartney-család, Brigitte Bardot, Calvin Klein, Todd Oldham és még számos híresség kűzd a nyilvánosság előtt, igazi bundairtó-hadjárattal; filmeket készítenek, műszőrme kollekciót terveznek és igyekeznek meggyőzni mindenkit: szőrmét viselni szégyen és divatjamúlt! Te se feledd: a bőrére az állatnak van szüksége! Ne adja életét egy élőlény sem felesleges luxusért!
***************************************
Szőrmestart
Ruhavásárlás szempontjából a közelgő tél egyet jelent a melegebb öltözékek beszerzésével. Nem mindegy azonban, hogy pl. milyen alapanyagból készült kabátot vásárolunk, egyes darabok létrejöttét szabályos tömegmészárlás előzi meg.
Emberi testre szabott állattemetők
Szőrmét csak élő állat, és buta ember hord, mondja a tudatos vásárló, aki állatvédő révén a pamutot, az orkánt vagy a vásznat, esetleg a műszőrmét részesíti előnyben. 1-1 bundakabát elkészítéséhez 20 róka, 50 nercbunda, 150 csincsilla minimum szükséges. A felhasznált állatmennyiség a termék méretétől függően több is lehet. Az Orpheus Állatvédő Egyesület felmérése szerint kedvelt termékek ezévben a bundák mellett a prémgallérok, sapkák, állatsálak, de fogynak a subaszerű ágyelők (egész birkaprémek) is.
Törvényesen ölnek a gyilkológépek
Az 1998. évi Állatvédelmi Törvény II. fejezetének 11. §-a az állatok védelmének általános szabályai kapcsán így rendelkezik: "az állat életét elfogadható ok vagy körülmény nélkül kioltani nem szabad. Elfogadható oknak, körülménynek minősül ..., a prém termelése" is. A törvény arról is rendelkezik, hogy a prémcélú állatok kivégzése kábítás után kellene, hogy történjen, ez van, hogy nem így megy végbe.
Hogyan készül a bundakabát? A prémgallér? A bundasapka?
1. Tenyésztés, feldolgozhatóvá nevelés Az apró gerinceseket ezrével szaporítják az erre kialakított telepeken. A prémcélú rókák tucatjainak tenyésztésére / nevelésére a vállalkozók a feldolgozóval papíron előre leszerződnek. Ingerszegény, mozgástér nélküli környezetben (apró kis bokszokban) válnak feldolgozhatóvá a kabátalapanyagok.
2. A kivégzés Az állat szőre érdekében - ha az állat prémje elérte a megfelelő minőséget - a feldolgozó cég kirendeli a nevelőtelepre a böllért, aki szőrkíméletesen (olykor sorozatban több száz állatot) dolgoz fel. Az apró gerinceseket (pl. csincsillákat, hörcsögöket) elgázosítják, a nagyobbakat (pl. rókákat) elektromos feszültséggel zárják rövidre. Mindkét technológia közben az agónia és szenvedés hosszú percekig is eltarthat. Két nagy halom marad: a húscafatos állattestek és az osztályokba csoportosított nyers prémek.
3. A késztermék A szőröket szűcsök, szabók veszik kezelésbe, és a véres alapanyagokból exkluzív termékeket varázsolnak. A készterméket némi marketinggel, horribilis haszonnal értékesítik. Némely bunda ára több millió forintra is rúghat.
Ősszel - tél elején szezonális jelleggel az egész országban nyitnak a plázák - hipermarketek üzletsoraiban prémkereskedések, melyek fő célja az alkalmi profittermelés, a vásárlói befolyásolás.
Mit tehet a tudatos vásárló az állatok védelmében?
Radikális fellépés (festéköntögetés vagy rongálás) helyett vásárlói szokásainkkal irányíthatjuk a piacot! Ha nem vásárolunk szőrmét, csökkenni fog a kereslet, és évek alatt a prémcélból elpusztított állatok száma minimalizálódhat. Míg az őskorban a nomád embernek létfenntartásához kellett, addig az összkomfort emberének pusztán divatból van szüksége az állatok kegyetlen öldöklése révén készített bundákra, sapkákra, gallérokra.
Ne vásárolj szőrmét, Te is legyél Állatvédő!
Orpheus Állatvédő Egyesület
Állatbarát Web Kuckó, Állatvédelmi Adatbank,
FORRÁS: http://www.sulinet.hu/tart/fncikk/Kifd/0/23537/szorme.htm
***************************************
>>> Évente húszezer szürkeróka a kabátalapanyag
Legális gyilkoló gépek termelik a szőrméket. Gyilkológépek? Igen! Ember által, abból a célból gyártott izék, hogy az állatok szőre (a lehántás után) épebb, 'szebb', eladhatóbb legyen.
Az Állatvédők intenzív tiltakozása ellenére sem csökken a bundák - szőrmegallérok iránti kereslet, derül ki közhasznú egyesületünk felméréséből, pedig a közmondás szerint 'szőrmét csak élő állat, és buta ember hord'.
Hol-és hogyan készülnek a bundakabátok?
A prémcélból tenyésztett-és feldolgozott állatok borzasztó technológiák alkalmazása után kerülnek a boltokba, kirakatokba. Az állatokat ingerszegény környezetben (rácsok között) rabságban, kényszerrel táplálják, hogy minél hamarabb elérjék a vágóállapotot. A nagyobb állatokat már a tenyésztőhelyeken elektrosokkal megölik, az apróbbakkal a prémfeldolgozó telepeken elgázosítással végeznek. A törvények legálisan engedik a prémtermelést, így válik valósággá, hogy évente húszezer szürkeróka, kétszer ennyi csincsilla, több százezer apró rágcsáló a szőrmekészítők nyersanyaga. Más országokban kedvelt prémállat alapanyag a macska, és a kutya is, ahonnan kész termékek import révén országunkba is kerülnek. Az összkomfortban élő (civilizált) ember prémviselete pusztán sznob célú, és felesleges. A divatot a prémtermelő lobbik diktálják. A környezetre kíméletes vásárlói szokásokkal védhetjük környezetünk állatait, ami nem csak életbarát szemlélet, hanem EU irányelv is.
Világunkat Mi magunk alakítjuk, Ön is legyen Állatvédő! Kapcsolódó információk az Interneten:
1. http://www.zug.hu/__oldzug/++prem-szormetermeles.htm
Seres Zoltán |
************************************
"Az állatokat felhasználni olyan jelentéktelen célokra, mint kozmetikai kísérletek és a szőrmedivat, nem az emberi jólétet szolgálja, hanem az emberi hiúságot és az anyagi hasznot segíti elő."
A világon 1998-ban 27 millió nyércet és 4,5 millió rókát tenyésztettek, más fajták tenyésztése milliós nagyságrendű. Az 1980-as években ez a szám 30 százalékkal magasabb volt. Minden a divat diktátoraitól függ? Vagy a vásárlói piac erejétől? Vagy egyszerűen az élőlények általunk kialakított képétől? Van értékítélet? A prém-és szőrmekészítésnek is története van: míg a régmúltban az ősember a barlangban lakott, a megélhetésre bevadászott vadállatok prémeit használta a bőre megvédésére, azaz létszükségleteit elégítette ki. Mára, a központi fűtés és az összkomfort korában emberi hiúság és sznobizmus, azaz a divat és versengés diktálja a trendeket.
A jelen: évente sok tízmillió élőlény pusztulása árán válik valósággá. Nagy prémtermelő országok:
Dánia: 10 millió, Finnország: 4,5 millió, Hollandia: 2,8 millió, USA 2,7: millió, Ororszország: 2,6 millió, Svédország: 1,4 millió. ...
Magyarország: húszezer róka, soktízezer nyérc, csincsilla...a prémcélból tenyésztett állatok mennyisége...
A munka folyamatai:
|
1. Hosszú, (gyakran már születéstől kezdődő) gyötrelmes hizlalás, tárolás. Monoton kínszenvedés, ingerszegény, talpalatnyi élettérrel. |
2. A feldolgozás kezdete: mészárlás
Rókát ölnek: az áramot a végbelébe és a szájába vezetik, hogy a szőrme ne sérüljön... Ezzel növelik az "áru" értékét |
|
|
Gyilkológép: a nyérceket, csincsillát beleteszik a szerkezetbe, a kipufogógázt csövön visszavezetik a belső térbe. Így gyötrelmes haláltusát okoznak az állatoknak, de a szőrme nem sérül meg...
|
3. A mészárlás után dolgozzák össze a szőrméket. |
|
Az összkomfort korában nem létkérdés más bőrét-szőrét felvenni... |
( Szőrök osztályozása. Itt dől el, hogy milyen minőségű termék készül az állati prémből... Minél kegyetlenebb az eljárás, annál jobb a minőség...)
A célja az a prémkereskedelemnek, prémiparnak, hogy az emberi társadalom felső rétegének (ami 1%-unkat sem éri el) sznob igényeit kielégíthesse...
A prémipar profitja minden oldalról horribilis!!!
|
Hogy mi készül a sok millió kisállat bőréből, szőréből?
Bundakabát, bőrkabát, cipő, mellény, kulcstartó, kabala, asztali díszek... Az állatok ösztönszerűen menekülnének a kényszerű vesztőhelyről, de esélyt sem kapnak, mert vastag rácsok közt végzik. Tényleg ennyire kell a profit, az óriási árbevétel? A valódi bundákat helyettesíthetné a sokkal tartósabb, könnyebben kezelhető műszőrme, műirha... Ezek a termékek esztétikai szempontból ugyanolyan értékűek, mint a valódiak.
Legtöbbszőr Őket kínozzák-ölik:
Egy bunda állati élet értékekben mérve:
leopárdbunda = 6 leopárd, fókabunda = 8 fóka, kutya-farkas bunda = 12 kutya, farkas rókabunda = 18 róka, vidrabunda = 20 vidra, nutriabunda = 30 nutria, mókusbunda = 40 mókus, nercbunda = 50 nerc, csincsillabunda = 150 csincsilla.
Ne vegyünk szőrmét! Így sokkolhatjuk a piacot, és nem ölnek annyi állatot szőrmecéllal.
Azzá válunk, amit cselekszünk! Te is Lehetsz Állatvédő!
Bátran legyél állatvédő! Az élet tiszteletét hordozó nézeteidet bátran mond el mindenkinek!
Alternatív szőrmeüzlet: Magyarország a régió országai közül a legtöbb állatot szaporító ország. Sok százezer kutya, macska meg más gazdasági állat lát napvilágot itt. A "tenyésztők" nem is képzelik, hogy pl. az olaszországi állat- (kutya-) export egy része nem a sznob tenyésztői elismerés eredménye, hanem mert szőrmealapanyagnak kellenek az állatok, és itt azokat fillérekért megkapják. Így nem kell ott kinn tenyészeteket oly mértékben fenntartani, optimálisabb Magyarországon megvenni (pl. a nehezen tenyészthető csau-csaut). A kutyusokat később a szőrük érdekében magas szintű táplálékkal táplálják, a szőr óvására koncentrálva, majd ha elérkezik a vágási idő, levágják őket. Más célból is visznek ki országunkból állatokat (pl. Romániába a felpörgetett divatú állatviadalok végett). De ez már nem a világ szőrmehelyzetének problémaköre...
Forrás: http://www.zug.hu/__oldzug/++prem-szormetermeles.htm
|